Jak pada śnieg to pewne jest jedno: w domu będzie pachnieć cynamonem. Pojawienie się śniegu i bułek cynamonowych to w moim przypadku zjawiska praktycznie synonimiczne - jest po prostu coś niezwykle kojącego w wyrabianiu drożdżowego ciasta, kiedy za oknem wszystko jest przykryte puchową, białą kołdrą. Ciepły, korzenny, słodki zapach cynamonu wypełnia każdy zakątek mieszkania... a jedyną opcją na popołudnie staje się ciepły koc, dobra książka i cynamonowa bułeczka na podorędziu.
Wypróbowałam już dziesiątki przepisów na bułki cynamonowe i nie ustaję w swoich wysiłkach mających na celu znalezienie tych idealnych. Te tuż po wyciągnięciu z piekarnika są rewelacyjne, ale najlepiej smakują na ciepło. Następnego dnia ciasto dość konkretnie twardnieje - chwilowo pomaga podgrzanie. Niemniej jednak nie oszukujmy się, zjecie całą tę porcję na ciepło.
Ciasto może też nie być najbardziej przyjazne dla początkujących - nie rośnie spektakularnie, a podczas wyrabiania jest, jak na ciasto drożdżowe, dość twarde. Będę jeszcze eksperymentować ze składnikami ciasta, więc jak dojdę do jakiś konstruktywnych wniosków, dam znać ;)
Bułki cynamonowe ze słodkim serkiem śmietankowym
(na 8 sporych bułeczek)
na podstawie: a cozy kitchen
Ciasto:
2 jajka + 1 żółtko
450 g mąki pszennej
1 płaska łyżeczka soli
120 ml letniego mleka
3 łyżki drobnoziarnistego cukru
1 czubata łyżka drożdży instant
100 g miękkiego masła w temperaturze pokojowej
Cynamonowe nadzienie:
70 g stopionego masła
2 czubate łyżki cynamonu
ok. pół szklanki cukru demerara
(na 8 sporych bułeczek)
na podstawie: a cozy kitchen
Ciasto:
2 jajka + 1 żółtko
450 g mąki pszennej
1 płaska łyżeczka soli
120 ml letniego mleka
3 łyżki drobnoziarnistego cukru
1 czubata łyżka drożdży instant
100 g miękkiego masła w temperaturze pokojowej
Drożdże wsyp do mleka, dodaj łyżeczkę cukru i delikatnie rozmieszaj, odstaw na chwilę, żeby zaczęły pracować.
Mąkę przesiej do dużej miski. Wsyp cukier i sól, wymieszaj. Wbij jajka, dodaj rozczyn z drożdżami oraz masło i wyrabiaj ciasto; będzie dość twarde, a jeśli niespecjalnie będzie chciało się kleić - dolej jeszcze odrobinę mąki. Możesz też użyć miksera z końcówką do wyrabiania ciasta. Gotową kulę ciasta przykryj czystą, suchą ściereczką i odstaw na ok. 1,5 godziny aż podwoi objętość.
70 g stopionego masła
2 czubate łyżki cynamonu
ok. pół szklanki cukru demerara
Wszystkie składniki wymieszać na jednolitą pastę.
Montaż: Ciasto rozwałkuj na powierzchni podsypanej delikatnie mąką na spory prostokąt (ok. 28 x 20 cm). Cynamonową pastę rozsmaruj na powierzchni ciasta, pozostawiając ok. 2-3 cm wolnego brzegu. Ciasto zwiń wzdłuż krótszego brzegu, pokroić na plastry o grubości ok. 5-6 cm. Ułóż bułeczki w formie żaroodpornej natłuszczonej delikatnie masłem i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza. Swoje bułki piekłam przez około 40 minut, z czego ostatnie 15 pod folią, bo zaczęły się za bardzo rumienić z wierzchu.
Ciepłe bułeczki posmarować polewą:
Polewa z serka śmietankowego
3 łyżki mleka 2%
2 łyżki cukru pudru
180 g naturalnego serka śmietankowego
Kichliki/kichłyki też najlepiej smakowały na ciepło mimo iż na zimno nie twardniały. cynamon - zapach i smak jesienno-zimowy :)
OdpowiedzUsuńO tak, nic tak nie pachnie jesienią jak ciepły cynamon z piekarnika <3
UsuńCo jak co ale nadzienie cynamonowe jest pryma sort! Pychotka sama w sobie, aż mogłabym wcinać je bez reszty, tzn tych bułeczek. Dawno tak prosta rzecz nie dała mi tyle radości, chyba już się starzeję haha :D
OdpowiedzUsuńMożna wyjadać samemu, nie widzę przeciwwskazań :D
Usuńperfekcyjne <3
OdpowiedzUsuńŚwietne bułeczki, robią u mnie w domu za dekoracje która stopniowo znika ze stołu. Wszyscy w domu uwielbiamy, a mój syn szczególnie. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuń