F Uczucie silniejsze od wyroku - czy wyrok za uczucie | Lisa Gray "Samotne serca" - Fuzja Smaków

Uczucie silniejsze od wyroku - czy wyrok za uczucie | Lisa Gray "Samotne serca"

    Zło nie przestaje nas fascynować, czego najlepszym dowodem jest ilość podcastów, seriali i filmów dokumentalnych opartych na szeroko pojętym true crime. Brutalność poza granicami zrozumienia zdaje się ciągle mieć siłę magnetycznego przyciągania, a Lisa Gray sięga w "Samotnych sercach" po zjawisko znane, ale nie aż tak obecne w literaturze: wątek relacji nawiązywanych z osadzonymi. 

"Samotne serca" to czwarty tom serii, której główną bohaterką jest prywatna detektyw Jessica Shaw - zaniepokojonych uprzedzam, że sama sięgnęłam po książkę bez znajomości poprzednich części i nadal czytało mi się ją świetnie, a dodatkowe informacje uzupełniają historię we właściwych miejscach, nie przytłaczając bieżących wątków. Licząca 350 stron książka jest idealnej objętości do przeczytania w kilku podejściach, zwłaszcza że sprawnie poprowadzona narracja, ciągłe zwroty akcji i krótkie rozdziały sprawiają, że czyta się ją naprawdę szybko.Do Jessiki Shaw, prywatnej detektyw, zgłasza się Christine Ryan - kobieta szuka swojej przyjaciółki i jej córki, które zaginęły dwadzieścia lat temu. Ryan chce odszukać przyjaciółkę, bo jest przekonana, że grozi jej niebezpieczeństwo w związku z ponowną aktywnością wokół sprawy seryjnego mordercy sprzed lat... i w ten sposób wyruszamy w szaloną pogoń za mirażami i zwodniczymi tropami, starając się uchwycić choć najmniejszy ślad pozostawiony przez zaginioną. Wokół rozrasta się coraz szersze grono zaangażowanych osób, które łączy jedno: przynależność do klubu Samotne serca, zrzeszającego kobiety korespondujące z więźniami.

Gray rozpina swoją powieść na potencjalnie chwytliwym motywie, z którym dotychczas spotkałam się jedynie w ujęciu reportersko-dokumentalnym; doskonale sobie radzi z jego fabularyzacją, głównie poprzez wykreowanie wyrazistych postaci o intrygujących charakterach. Choć mamy tu garstkę głównych bohaterów, przesuwającym się w tle postaciom drugoplanowym daleko jest do papierowych sylwetek. Autorka sprawnie żongluje ich historiami i umiejętnie wprowadza nowe wątki, skutecznie kierując uwagę czytelnika w stronę fabularnych ślepych zaułków.


"Samotne serca" to dobrze skonstruowany thriller, którego akcja rozsnuta jest na przestrzeni przeszło trzech dekad. W historii autorka podrzuca drobne tropy, które uważny czytelnik dość szybko łączy w całość, ale nie odbiera to bynajmniej przyjemności z lektury - podejrzewam, że wydatnie przyczynia się do tego narracja prowadzona z perspektywy kilku bohaterów, co czasem pozwala czytelnikowi wyprzedzać bohaterów o dwa kroki. W kulminacyjnym momencie autorce udaje się wykreować atmosferę tak elektryczną, że nie sposób powstrzymać się od łapczywego pochłaniania kolejnych stron, zupełnie jakby mogło to odmienić losy bohaterów.

Ogromnym plusem jest też wyjątkowo plastycznie opisane Los Angeles i postaci rozlokowane na mapie miasta w taki sposób, że miejsce ich zamieszkania trafnie odzwierciedla ich pozycję społeczną i charakter. Nawet jeśli ta część przygód detektyw Shaw zdecydowanie bardziej polega na kolejnych zwrotach akcji i wydarzeniach niż rozwoju bohaterów, by fabuła mogła zmierzać naprzód, w tym przypadku jest to zaletą; mam wrażenie, że Gray nie pakuje w tę historię zbędnych ozdobników, serwując czytelnikowi zaskoczenie za zaskoczeniem, nie robiąc przerw na złapanie oddechu. Nieprzypadkowo też nawiązałam na początku wpisu do zjawiska true crime, bo mam wrażenie, że echa najpopularniejszych spraw pobrzmiewają w tej książce. Trzeba też jednak oddać autorce sprawiedliwość, bo podkreśliła istotną sprawę fiksacji na osobie mordercy z niemal całkowitym pominięciem jego/jej ofiar.

Choć tak, jak wspominałam, można tę książkę czytać bez znajomości poprzednich tomów, sama chętnie nadrobię pierwsze trzy części. Całość można znaleźć wśród thrillerów na Taniaksiazka.pl, a że jesienne wieczory robią się coraz dłuższe... dobrze będzie je spędzić z bohaterami książek Gray.

Samotne Serca
Lisa Gray
Wydawnictwo Słowne, 2022
Przekład: Joanna Golik-Skitał

Za egzemplarz książki i współpracę przy tytule dziękuję Taniej Książce.


CONVERSATION

0 comments:

Prześlij komentarz