F Wędrówki w pętli czasu | "Nie to miejsce, nie ten czas" Gillian McAllister - Fuzja Smaków

Wędrówki w pętli czasu | "Nie to miejsce, nie ten czas" Gillian McAllister

          Napisałabym, że to idealna książka na długie jesienne wieczory, ale prawda jest taka, że to książka z gatunku nieodkładalnych, wciągających po całości i pozwalających się oderwać od fabuły dopiero po skończeniu lektury. Co, niewykluczone, nastąpi po kilku godzinach, bo "Nie to miejsce, nie ten czas" to niespełna 400 stron naprawdę pierwszorzędnego thrillera - i w tym przypadku jest to objętość doskonała.

Główną bohaterkę książki, Jen, poznajemy w momencie, gdy oczekuje powrotu swojego syna z imprezy. Ot, wieczór (czy raczej noc) jakich wiele, nie wyróżniający się absolutnie niczym. Poza jednym: nie powinno umknąć uwadze, że McAllister prawdopodobnie nieprzypadkowo zawiązuje tę intrygę w dniu zmiany czasu. Ciekawym też jest zabieg zdradzenia kluczowego dla tej książki zdarzenia już w pierwszym rozdziale: to właśnie wtedy, razem z Jen, czytelnik przygląda się drastycznej zbrodni dokonanej przez jej syna. Jest zbrodnia, jest ciało, jest winny, a jednak McAllister już w tym momencie pokazuje nam, że nie będzie to historia taka jak wszystkie. Bo choć pozornie mogłoby się wydawać, że wiemy już wszystko, ona miała znakomity pomysł na to, jak rozwinąć tę historię w taki sposób, by zdarzenie korespondowało z przeszłością odsłaniającą coraz więcej faktów. 
McAllister wrzuca swoją bohaterkę w pętlę czasu i świetnie sobie radzi z podjęciem tego motywu. Dni Jen zaczynają płynąć w przeciwnym kierunku, a czytelnik jest tak samo skołowany jak ona, poruszając się wśród nieustannego déjà vu i sytuacji raz przeżytych, próbując nanieść drobne korekty do rzeczywistości. Nie jest to jednak typowe sci-fi, a pętla jest narzędziem pozwalającym na opowiedzenie historii z ciekawszej perspektywy; narzędziem, którym autorka posługuje się z imponującą sprawnością, budując nieprzewidywalną i zaskakującą historię. 

Plusem tej historii jest fakt, że McAllister decyduje się na minimalizm i nie przytłacza fabuły nadmiarem postaci. Wybiera jeden zaskakujący element, w tym przypadku zaburzoną chronologię, i konsekwentnie realizuje tę konwencję, ograniczając bohaterów i ich historie do minimum. Jen, Todd i Kelly są jednak wyjątkowo dobrze napisaną trójką bohaterów, którzy nie potrzebują rozbudowanego tła, by udźwignąć przypisane im role. Jen ma niezwykłą szansę schwytania drugich szans i dokonania ponownych wyborów, a towarzyszenie jej w tej podróży w czasie jest wyborną rozrywką. McAllister nie potyka się do samego końca, spinając całą fabułę zgrabną klamrą i satysfakcjonującym zakończeniem. W historię wpleciony jest także wątek śledztwa, co dorzuca jeszcze dodatkową, tlącą się perspektywę, która świetnie uzupełnia główną historię. Dynamiczna akcja, zwięzłe, intensywne rozdziały naładowane zaskakującymi rozwiązaniami i intrygujące postaci zdecydowanie działają na korzyść książki. Cieszę się, że wybrałam właśnie ją spośród wszystkich dostępnych w zakładce thriller na Taniaksiazka.pl - to był kawał świetnie przemyślanej i doskonale zrealizowanej historii.

Warto jeszcze dodać, że choć przede wszystkim czytelnik towarzyszy Jen w jej desperackiej walce o ocalenie własnego dziecka, historia tej trójki jest fantastycznym punktem wyjścia do rozważań nad rodzicielstwem, efektem motyla, znaczeniem drobnych gestów, słów i wszystkiego, w co łatwo można wyposażyć własne potomstwo. A to tyczy się zarówno dobrego, jak i złego.

"Nie to miejsce, nie ten czas" Gillian McAllister
Wydawictwo Znak, Seria Znak Crime, 2023
Tłumaczenie: Anna Tomczyk


Za współpracę barterową przy tytule dziękuję TaniaKsiazka.pl.

CONVERSATION

0 comments:

Prześlij komentarz