F Ciasto marchewkowe z orzechami włoskimi (carrot cake) - Fuzja Smaków

Ciasto marchewkowe z orzechami włoskimi (carrot cake)



 Jest rok 2009, wiem już, że potrafię upiec ciasto z jabłkami oprószone cukrem pudrem i dociera do mnie powoli, jak wiele niewiadomych jest w moim planie na przyszłych kilka lat. Era Instagrama jeszcze się nie zaczęła, rolę influencerów nadal pełnią głównie persony zwane egzotycznie celebrytkami. 
Ja jeszcze nie wiem, że za dwa lata przewalę maturę z rozszerzonego polskiego i wcielę w życie plan B, natomiast Sophie Dahl nie ma pojęcia, że ze swoją nostalgią i jesiennymi przepisami buduje fundament dla przyszłego pokolenia jesieniar


Chlebek upiekłam już tyle razy na przestrzeni tych dziesięciu lat, że nie sposób tego zliczyć. To jeden z tych przepisów, które można dowolnie modyfikować zgodnie z własnymi preferencjami, a przede wszystkim wykorzystać do utylizacji zalegających w szafkach bakalii. Cokolwiek macie pod ręką świetnie się tutaj sprawdzi.
Jest jeszcze jedna zaleta tego ciasta: dobre jest nawet po kilku dniach, kiedy już lekko zaczyna kruszeć na brzegach. Po prostu wkłada się je do tostera albo opiekacza i po chwili jest równie dobre - jeśli nie lepsze - jak zaraz po upieczeniu.



Poza tym to jedno z ciast, które można upiec dysponując utensyliami kuchennymi w postaci miski i widelca. Nie obejdzie się co prawda bez tarki, ale ostatecznie nie jest to jedna z tych fancy krajalnic do warzyw, która produkuje wstążki, więc zawsze można ją nabyć w pierwszym lepszym sklepie na rogu. Albo spędzić pół godziny, szukając jej w dowolnym supermarkecie, kupując po drodze zaopatrzenie dla armii wojska, pięć par skarpet i dywan.

Nie umiecie piec? Właściwie to świetnie się składa, bo im bardziej nonszalancko i niedbale to ciasto wymieszane, tym lepiej rośnie. Sprawdzone empirycznie.


Ciasto marchewkowe z orzechami włoskimi
(na jedną keksówkę 34x11 cm)

4 jajka
2 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki oleju rzepakowego
2 szklanki startej marchwi
1/2 szklanki cukru demerara
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
40 g orzechów włoskich
+ korzenne przyprawy lub przyprawa do piernika


Za pomocą miksera utrzyj jajka z cukrem na puszystą masę. Do mieszanki dodaj marchew startą na tarce o grubych oczkach, olej, a następnie przesianą mąkę (to akurat dość istotne i nie warto pomijać tego kroku), proszek do pieczenia i sodę. Posyp przyprawami korzennymi - jeśli używacie gotowej mieszanki, wystarczy płaska łyżeczka. 3/4 orzechów grubo posiekaj i wrzuć do miski, a następnie wszystko dokładnie wymieszaj aż do uzyskania gładkiej masy.

Całość przelej do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia, wygładź powierzchnię, posyp ją grubym cukrem demerara i ułóż na wierzchu połówki orzechów, delikatnie je dociskając. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 40 minut.

 

CONVERSATION

1 comments: