F Kalimera! Książka kucharska pełna ciepła i miłości + przepis na pieczone ziemniaki, który zmienia wszystko - Fuzja Smaków

Kalimera! Książka kucharska pełna ciepła i miłości + przepis na pieczone ziemniaki, który zmienia wszystko

 


Czy książki kulinarne mają rację bytu w świecie, w którym źródłem przepisów stał się Instagram i TikTok? Czy papier może wygrać z szybkim reelsem, trzydziestoma sekundami filmu albo profesjonalnie zrealizowanym nagraniem? 
Owszem. "Kalimera" jest świetnym przykładem książki kompletnej, pełnej smakowitych i łatwych przepisów przetykanych ciepłą i pełną miłości opowieścią o rodzinie, odkrywaniu i smakowaniu Grecji.  Dionisios Sturis, urodzony w Grecji i wychowany w Polsce, wspaniale pisze nie tylko o kraju, kulturze i jego smakach, ale też o ważnych w jego życiu ludziach
Wielka Litera zadbała natomiast o to, by nadać tym wspomnieniom i przywołującym je przepisom właściwą formę. Całość jest wydana w dużym formacie, w twardej oprawie, na grubym papierze. Czcionka jest duża i czytelna, a przepisy są opatrzone zdjęciami, na których widać też czasami autora, co przywołało mi trochę na myśl Nigellę <3Od przepisów zaczęło się całe moje blogowanie, więc książki kucharskie zajmują szczególne miejsce zarówno w moim sercu, jak i domowej biblioteczce. "Kalimera" jest jedną z tych książek, z których od razu chce się zacząć gotować, a jeszcze bardziej zachęca do tego krótka lista (zazwyczaj) niewymyślnych składników - niektóre z nich na pewno uda się przygotować, korzystając z zapasów w kuchennych szafkach, zwłaszcza jeśli gotujecie na co dzień.
Uprzedzam tylko lojalnie, że tutaj potrzeba naprawdę konkretnego litrażu oliwy. W każdym przypadku jest to uzasadnione!Patates Furnu
(pieczone ziemniaki z pomidorami i ziołami)
(za przepisem z książki "Kalimera", na 3-4 porcje)

 5-6 dużych ziemniaków
3-4 świeże pomidory (ew. z puszki)
3 czerwone cebule lub szalotki
4-5 ząbków czosnku
200 ml oliwy z oliwek
1/2 pęczka świeżej mięty
1/2 pęczka świeżej natki pietruszki
1-2 łyżeczki suszonego oregano
sól, pieprz

Ziemniaki obierz i pokrój na ćwiartki. Przełóż do naczynia żaroodpornego, dodaj pokrojoną na ćwiartki cebulę i całe ząbki czosnku (tak, dajcie te pięć. Te ząbki czosnku są potem zarzewiem konfliktu przy stole).

W misce przygotuj oliwę z ziołami. Pomidory sparz i zetrzyj na tarce do ziołowej mieszanki; gotowy sos przelej do ziemniaków i dokładnie wszystko wymieszaj, żeby równomiernie go rozprowadzić.

Ja piekłam ziemniaki trochę inaczej niż jest to zalecane w książce - wstawiłam je do piekarnika na 30 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni z termoobiegiem. Potem dopiekałam je przez kolejne 10 minut w 190 stopniach z termoobiegiem, a na ostatnie 10 minut zostawiłam je w tej samej temperaturze, ale na funkcji grilla.Kalimera. Grecka kuchnia radości.
Autor: Dionisios Sturis
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data premiery: 14.07.2021

Dziękuję wydawnictwu Wielka Litera za przesłanie mi egzemplarza książki. 

CONVERSATION

0 comments:

Prześlij komentarz