F O powrotach do duchowego domu | "Przynależność" Toko-pa Turner - Fuzja Smaków

O powrotach do duchowego domu | "Przynależność" Toko-pa Turner

     
Macie czasem wrażenie, że nie możecie się odnaleźć w świecie? Że trudno Wam znaleźć swoje miejsce, nie czujecie się komfortowo w żadnej grupie, a ciągły, otaczający nas chaos nie sprzyja stabilizacji i odzyskaniu wewnętrznej równowagi?  

"Przynależność", którą otrzymałam od Taniejksiazki.pl, pomaga znaleźć odpowiedzi na te pytania i wydeptać własną ścieżkę w niespokojnej codzienności. Książka Toko-pa Turner nie jest typowym poradnikiem; przypomina raczej zapis strumienia myśli podzielony na tematyczne podrozdziały, w których autorka pochyla się nad zagadnieniami związanymi z relacjami rodzinnymi, bólem, przeniesioną traumą, tęsknotą i poszukiwaniem własnych korzeni. Czy jest to jednak książka dla wszystkich?

Przyznaję to z trudem, ale jednak nie. Pojawia się tu wiele elementów autobiograficznych, a Toko-pa często sięga do własnych doświadczeń, wierzeń i snów, więc wierzę, że najbardziej przypadnie do gustu osobom o systemie przekonań zbieżnym z tym reprezentowanym przez autorkę. Ze względu na jej przeżycia niełatwo jednak się utożsamiać z jej stylem życia czy przyjętą od dzieciństwa filozofią - w końcu niewielu z nas dorastało w tradycji sufizmu czy zgłębiało jungowskie koncepcje pracy ze snami. Ale nawet jeśli nie podzielamy wszystkich poglądów autorki lub niektóre z rozdziałów do nas nie trafiają, inne pozwolą sprawniej poruszać się w gąszczu swoich uczuć. 
Po lekturze stwierdzam, że nie jest to standardowy podręcznik obsługi własnych emocji. Powiedziałabym, że Toko-pa Turner przyjmuje raczej rolę przewodniczki po świecie, którego istnienia nie do końca jesteśmy świadomi, a który wydatnie wpływa na naszą kondycję psychiczną i samoświadomość. W tę historię wplecionych jest mnóstwo elementów baśniowych, inwokacji, wierszy, a także zinterpretowanych snów, które pomogą nam lepiej zrozumieć własne (pozornie) spontaniczne decyzje. Jest tu bardzo dużo wzniosłych, chwilami górnolotnych słów, metafor - warto o tym pamiętać, sięgając po książkę, bo pewnie nie wszystkim taka narracja się spodoba. 

Książka dedykowana jest osobom, które nie czują się związane z miejscami, ludźmi; buntownikom, outsiderom i wszystkim tym, którzy nie dali się wcisnąć w ciasne ramy niewygodnych oczekiwań społeczeństwa. Jeśli płynęliście przez większość życia pod prąd, desperacko próbując odnaleźć spełnienie, a przy tym duże znaczenie ma dla Was duchowa strona egzystencji i rozbudowany system wierzeń - to jest właściwa książka dla Was. Myślę, że ma szansę dodać otuchy wielu osobom, które dotychczas czuły się osamotnione w swoich odczuciach.

Toko-pa Turner zanurza się w tę złożoną tkankę relacji międzyludzkich, obnażając powierzchowność współczesnych interakcji i głęboką tęsknotę za zrozumieniem oraz tytułową przynależnością. Nie do każdego jej głęboko uduchowiona proza przemówi - tak było w moim przypadku - ale trzeba przyznać, że nadzwyczaj trafnie diagnozuje sytuacje, które są bolączką XXI wieku i wskazuje tę tytułową drogę do domu w sposób nienachalny - można z tej książki wybrać dokładnie to, czego potrzebujemy. A jeśli okaże się, że "Przynależność" nie współgra z Waszą energią, polecam zajrzenie do katalogu nowości na TaniejKsiążce.

"Przynależność" Toko-pa Turner
Wydawnictwo Kobiece, 2021
tłum. Dorota PomadowskaCONVERSATION

0 comments:

Prześlij komentarz