F The world needs more spiral staircases: Scala Contarini del Bovolo - Fuzja Smaków

The world needs more spiral staircases: Scala Contarini del Bovolo

    


Scala Contarini del Bovolo to jedno z najpiękniejszych miejsc odwiedzonych podczas ubiegłorocznej podróży do Wenecji. W labiryncie uliczek, niedaleko Placu Manin, ukryta jest prawdziwa perła weneckiej architektury: spektakularna okrągła klatka schodowa prowadząca na szczyt budynku, z którego rozciąga się niesamowity widok na morze rozpalonych słońcem, czerwonych dachów. Jeśli jeszcze się zastanawiacie, co warto zobaczyć w Wenecji - to jest to mniej popularne miejsce, które na pewno Was zachwyci.


Budynek należał do rodziny Contarini (stąd Scala Contarini), a schody dobudowano w celu połączenia dwóch nieruchomości. Ale nie tylko! Stworzenie tak monumentalnej konstrukcji miało też na celu podkreślenie prestiżu rodziny. Można powiedzieć, że plan się powiódł, skoro tyle lat po remoncie na przełomie XIV i XV stulecia miejsce nadal cieszy się zainteresowaniem ;)Scala Contarini del Bovolo często pojawia się jako alternatywa dla wyjścia na wieżę św. Marka - moim zdaniem zdecydowanie warto wybrać się w obydwa miejsca, a już na pewno wybrać się do posiadłości rodziny Contarini, jeśli zależy nam na kameralnej atmosferze i spokojnym zwiedzaniu. Pandemia na pewno miała na to wpływ, ale nam udało się mieć taras na szczycie dla wyłączność, a nawet w szczytowym momencie ograniczano liczbę przebywających na nim osób. Willa jest ukryta (jak wszystko w Wenecji) w labiryncie krętych uliczek, a prowadzącą na podwórze niepozorną bramę można z łatwością pominąć pomimo szyldu wskazującego właściwy kierunek. Gdy już uda nam się dotrzeć do celu, na szczyt wychodzimy po 80 szerokich, niezbyt wysokich schodach. W muzeum jest też sklepik, gdzie można zakupić pamiątkowe zakładki, pocztówki i magnesy, a korzystając z tego samego biletu, możemy też odwiedzić galerię na drugim piętrze.Bilety można kupić online i na miejscu w kasie, ale przy koronaograniczeniach polecam jednak zakup biletów przez Internet. Nam sprzyjało szczęście i akurat były dwa miejsca w pierwszej grupie tego dnia, ale domyślam się, że przy większym obłożeniu byłoby trudniej ;)  
Bilet normalny: 8 €
Bilet dla osób między 12 i 26 r.ż. i powyżej 65 r.ż.: 6€ 
Bilet dla dzieci poniżej 12 roku życia: wstęp wolnyW letnim sezonie (po 28 lutego) obiekt jest dostępny dla zwiedzających od 10:00 do 18:00, a ostatnie wejście jest o 17:30. Każda grupa ma około pół godziny na zwiedzanie i podziwianie widoków, co w zupełności wystarcza, żeby się nacieszyć panoramą Wenecji z góry :)

A tą absolutnie samobieżną panią imieniem Martha spotkałam po drodze :D
 

CONVERSATION

0 comments:

Prześlij komentarz