F Sprawdzony przepis na gofry (prosty, bez mocnej gofrownicy) - Fuzja Smaków

Sprawdzony przepis na gofry (prosty, bez mocnej gofrownicy)

       To jeden z przepisów-evergreenów tego bloga. Przepis, który bez przesadnej Oscar campaign zgarnąłby nagrodę Akademii  i pewnie jeszcze kilka innych. Ten, który nadal, co miesiąc, przyciąga najwięcej odwiedzających... i ani trochę mnie to nie zaskakuje :D.

Nie mam ani profesjonalnej gofrownicy (półprofesjonalnej i posiadającej więcej niż 1000W mocy też), ani chęci, żeby w posiadanie takowej wejść, dlatego ten przepis idealnie się sprawdzi, jeśli jesteście w podobnym położeniu. Wypróbowałam go setki razy i podsumowując liczne obserwacje:

  • dobrze ubite białka - na sztywno - sprawią, że gofry będą puszyste w środku. Polecam wymieszanie białek i pozostałych składników delikatnie, za pomocą szpatułki. I nie przemieszać ciasta - jak zawsze, im dokładniej wymieszane, tym mniej chętnie współpracuje.
  • wlewając ciasto do gofrownicy, nie żałować masy. Zbyt mało masy = niedolane dziury w gotowych gofrach. Ale z drugiej strony wchodzi w nie więcej nadzienia, więc - you do you.
  • dobrze natłuścić gofrownicę przy dwóch pierwszych turach smażenia - potem już nie będzie to tak konieczne, ale nigdy nie zdarzyło mi się z powodzeniem odzyskać gofrów smażonych na suchej powłoce.
  • i najważniejsze: nie smażyć gofrów tylko do momentu zarumienienia. Warto im dać posiedzieć w cieple chwilę dłużej - wtedy zrobią się chrupiące.


Sprawdzony przepis na gofry
(na ok. 20 gofrów)

3 jajka
5 łyżek oleju
2 szklanki mleka
2 szklanki mąki pszennej 

Jajka rozdziel; żółtka wybij do miski, białka ubij ze szczyptą soli na sztywną pianę. Do żółtka dodaj olej, mleko i przesianą mąkę oraz starannie wymieszaj. Do masy dodaj ubite białka, delikatnie je łącząc do uzyskania jednolitej, dobrze napowietrzonej mieszaniny. 

W międzyczasie rozgrzej gofrownicę; tak, jak wspominałam, przy dwóch pierwszych turach najlepiej posmaruj ją delikatnie olejem. Gofry są najlepsze tuż po usmażeniu, ale te dość długo zachowują świeżość i nawet następnego dnia są pyszne :)

W cieście nie ma cukru - dodatki są na tyle słodkie, że nie jest potrzebny. Nie próbowałam go nigdy dodawać, więc nie wiem, czy przepis zadziała też z jego dodatkiem.


CONVERSATION

1 comments: