F 5 filmów dokumentalnych na HBO GO, które warto obejrzeć - Fuzja Smaków

5 filmów dokumentalnych na HBO GO, które warto obejrzeć


Filmy dokumentalne lubię na równi z literaturą faktu, więc zakładka „dokumenty” na HBO Go jest jedną z tych, które odwiedzam najczęściej. Obecna sytuacja sprzyja eksplorowaniu wszelkich gatunków, z którymi zwykle nam nie po drodze – pomyślałam więc, że podzielę się z Wami pięcioma dokumentami, które subiektywnie najbardziej przypadły mi do gustu i zasługują na uwagę.
Lista jest dość zróżnicowana, więc mam nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie; dlatego jest coś o wydarzeniach, które wstrząsnęły światem, o świecie wielkiej mody i Dolinie Krzemowej. 


1. „Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi” (The Inventor: Out For Blood in Silicon Valley), 2019

Historia dynamicznej kariery Elizabeth Holmes, która za cel postawiła sobie zrewolucjonizowanie rynku szybkich i łatwo dostępnych badań krwi w Stanach Zjednoczonych. Założycielka Theranos stworzyła nie tylko produkt, ale też wykreowała na nowo siebie, a dzięki niezwykłej charyzmie zyskała o wiele więcej niż tylko wiarę inwestorów skłonnych włożyć miliony dolarów w utopijny produkt. Ten dokument to fenomenalna i nieprawdopodobna wręcz historia o potędze autokreacji i sile kłamstwa, które napędza Dolinę Krzemową w rytm powtarzanego do znudzenia Fake it till you make it.


2. „Bright Lights” (Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds), 2016


Głównych bohaterek tego filmu nie trzeba nikomu przedstawiać, ale dokument rzuca zupełnie inne światło na niezwykłą karierę Debbie Reynolds i podążającą jej śladami Carrie Fisher. Legendarne postaci Hollywood są tu ukazane w przeróżnych momentach życia, od tych przepełnionych szczęściem po chwile wysycone zwątpieniem; ten film idealnie pokazuje, że bogactwo i sława nie chronią przed chorobami i poplątanymi ścieżkami życia prywatnego. Niesamowity obraz wspaniałej, pełnej miłości, choć chwilami trudnej relacji między przedstawicielkami trzech pokoleń hollywoodzkiej dynastii.


3. „Maraton Bostoński: Zamach na mecie” (Marathon: The Patriot’s Day Bombing), 2016


Historia zamachu podczas maratonu bostońskiego i jego konsekwencji opowiedziana z perspektywy przeplatających się losów osób, które ucierpiały podczas wybuchów. Solidnie przygotowany kawał reportażu o postępowaniu śledczym, ale też wyjątkowo poruszająca opowieść o bardzo ludzkim wymiarze tragedii, która na zawsze zmienia czyjeś życie. Dokument doskonale ukazuje sposób, w jaki taka tragedia zmienia lokalną, zżytą społeczność, zwłaszcza gdy towarzyszy wydarzeniu o tak inherentnie dobrym charakterze jak historyczny już maraton. Wart obejrzenia, pozostaje w głowie na długo i skłania do przemyśleń.


4. „Kochana mamusia nie żyje” (Mommy Dead and Dearest), 2017


Historia Dee Dee i Gypsy Blanchard, która wstrząsnęła w 2015 roku Ameryką. Przez wiele lat Dee Dee starannie budowała mit swojej cierpiącej córki, niepotrzebnie poddając ją zbędnym zabiegom i procedurom medycznym, wykorzystując w związku z rzekomą niepełnosprawnością Gypsy oferowaną pomoc finansową oraz materialną. Trudna opowieść o relacji opartej na nadużyciu siły, manipulacji i gromadzonej latami agresji, która może się skończyć tylko w jeden sposób.
Zdarzenia stały się kanwą obsypanego nagrodami serialu HBO z doskonałymi rolami Joey King, Patricii Arquette i Chloe Sevigny. Również polecam po obejrzeniu dokumentu – The Act zdecydowanie zasługuje na wszystkie pochwalne recenzje, które o nim przeczytaliście.


5. „Very Ralph” (Cały Ralph), 2019

Propozycja lżejszego kalibru, głównie skierowana do osób zainteresowanych światem wielkiej mody – ale nie tylko.  Opowieść o powstaniu marki, która zrewolucjonizowała amerykański styl życia i przetrwała lata w oparciu o autentyczność jej twórcy, który podąża od lat własną ścieżką. Wątki autobiograficzne przeplatają się tutaj z historią domu mody; dokument pozwala nam też podejrzeć proces kreatywny, spotkania z dostawcami, castingi czy kulisy pokazów mody.


Na tym miałam tę listę skończyć, ale jest jeszcze jeden dokument, który zasługuje na szczególną uwagę – zwłaszcza w epoce, kiedy wiele podobnych sytuacji zostaje ujawnionych po latach, a ofiary mają odwagę się przyznać. 

Druga strona medalu: skandal w amerykańskiej gimnastyce (At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal), 2019       Dokument o skandalu, który zatrząsł w posadach amerykańskim światem sportu. Przede wszystkim to opowieść o piekielnie zdolnych gimnastyczkach, którym przyszło zmierzyć się z doskonale zakamuflowanym złem w najczystszej postaci. Szokujące zeznania i nagrania z procesu, podczas którego ofiary molestowania (łącznie – 150, które złożyły oskarżenia, wśród nich większość najlepszych amerykańskich gimnastyczek, m.in. członkiń olimpijskiej Fierce Five czy Simone Biles, najbardziej utytułowana zawodniczka w historii mistrzostw świata) skonfrontowały się ze swoim oprawcą. Niesamowity dokument ujawniający skalę procederu i wszystkie zaangażowane w jego staranne maskowanie osoby, w tym decydenci polityczni i postaci kluczowe dla amerykańskiej gimnastyki w skali kraju.

CONVERSATION

2 comments:

  1. I haven't watched any of these five shows so thank you for recommending as I will give them a try this week xo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My pleasure! All of them are definitely worth watching.

      Usuń